שער הדולר – הכפר הגלובלי

שער הדולר

אנו חיים בעידן "הכפר הגלובלי", טכנולוגיות מסוגים שונים הקטינו את המרחקים ושינו את פעולות הגומלין הכלכליות מקצה לקצה. קשרים חזקים וחשובים נבנו בין מדינות רבות ברחבי העולם אשר הביאו את הכלכלה הגלובלית למצב בו מדינות תלויות אחת בשניה. הדולר, המטבע האמריקני הוא הכלי באמצעותו מתנהל כל ה"משחק" הזה, מבין כל כלכלות העולם הכלכלה האמריקנית היא ללא ספק הגדולה ביותר ויש האומרים גם כי היא החסונה ביותר. תודות לחוסנה שער הדולר נשאר יציב והמטבע מתקבל כמעט בכל פינה של העולם. תשלומים עבור חומרי גלם, שירותים ופעולות כלכליות נוספות מתבצעות מדי יום באמצעות דולרים בידי ממשלות וגופים שאינם בהכרח אמריקניים, כוחו של הדולר הוא ביציבותו ובעיקר באמונתם של שחקני הכלכלה העולמית לעומת שער היורו של הגוש האירו שאינו יציב לאורך זמן.

כוחו של הדולר והשפעותיו
כיוון שהדולר נמצא בשימוש כה נרחב במגוון רחב של מדינות השפעתו על מדינות אלו היא נרחבת במיוחד. שינויים דרמטיים בשערו היציג של הדולר יכולים ליצור טלטלה הגונה במשקי העולם המערבי בכלל ובמשק הישראלי בפרט. מדובר בכוח של ממש אשר יכול לגרום בין השאר לפיטורי עובדים, צמצומים ביבוא וביצוא והאטה כללית בפעילות הכלכלית אשר בסופו של דבר תביא למיתון.

על מנת להימנע מאפקט הטלטלה בשער הדולר מדינות רבות משקיעות מאמצים במגוון תחומים על מנת לשמור על יציבות השער היציג וכפועל יצוא יציבות הכלכלות שלהן. חשוב לזכור שהכלכלה הגלובלית היא איזון בינלאומי עדין אשר יכול בקלות להיות מופר ולגרום לכאוס כלכלי בכל רחבי העולם.

שער הדולר בצל המשבר הכלכלי האחרון
המשבר האחרון אשר פקד את ארצות הברית והעולם כולו הראה לכולנו עד כמה שבריריות הבועות הכלכליות אשר אנו במו ידינו יוצרים. שער הדולר נותר יציב לעת עתה, עם זאת יש לעשות כל דבר על מנת לשמר מצב זה.